Miloš Zeman obvinil BIS ze zrady. Odposlouchávají prý prezidenta a vydírají ústavní činitele. Možná i Babiše

Prezident Miloš Zeman obvinil BIS ze špiclování ústavních činitelů včetně prezidenta. Jedná se o nejzávažnější obvinění české tajné služby v její novodobé historii.

Miloš Zeman to prohlásil pro web Blesk.cz. S obviněním přišel podle jeho slov proto, že Michal Koudelka jako šéf BIS pokračuje ve své funkci i po 15. srpnu, kdy mu skončil mandát, který mu vláda prodloužila.

Závažná obvinění Miloše Zemana

“ Pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí. tím jsem odposloucháván i já,“ prohlásil Miloš Zeman s tím, že tím byl odposloucháván i on sám. Následně měl být premiérem Babišem informován, že odposlechy zastavil. Podle Zemana to ovšem není pravda, protože z útrob BIS se dozvěděl, že odposlechy pokračují.

Miloš Zeman zpochybnil, že by BIS dodržovala zákon, podle něhož by musel k odposlechům dát souhlas Předseda senátu vrchního soudu. Podle něj dlouhodobě BIS nechává odposlouchávat významné činitele, shání na ně kompromitující materiály, aby jimi mohla případně manipulovat a vydírat je. Jedním z nich by mohl být i Andrej Babiš, který podle prezidenta změnil během půl hodiny názor na Koudelkovo odvolání, poté, co ho šéf BIS navštívil.

Podle serveru Neovlivni.cz měla BIS odposlouchávat ekonomického poradce Martina Nejedlého a získávat informace k jeho byznysovým aktivitám v Rusku. Samotný Nejedlý ovšem není ústavním činitelem. O svém sledování prý neoficiálně věděl.

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě usiluje o odvolání šéfa BIS Michala Koudelky. Celkem šestkrát již odmítl jeho povýšení do hodnosti generála. O BIS se pak vyjádřil jako o „čučkařích.“ 15. srpna vypršel Michalu Koudelkovi mandát v čele tajné služby, vláda rozhodla o jeho prodloužení s tím, že o jeho osudu má rozhodnout až další vláda, která vzejde s voleb konaných 8. a 9. října.

Američané zradili civilizovaný svět

K Afghánistánu se Zeman vyjádřil, že zradili civilizovaný svět. Podle něj není možné srovnávat Vietcong, který vyhnal Američany z Vietnamu s Tálibánem, který po dvaceti letech okupace Afghánistánu obsadil po stažení spojeneckých vojsk NATO během jediného týden téměř celé území a vyhnal dočasnou vládu.

„Tálibán je teroristická organizace, která chce ovládnout svět“, prohlásil Zeman. Podle něj kvůli stažení vojsk hrozí teroristické útoky, které budou vedeny z území Afghánistánu. NATO podle něj zklamalo a místo boje se věnuje verbálním provokacím proti Rusku a zbytečnému rozmisťování vojáků v pobaltských zemích.

Odmítl ovšem, že by svými výroky naznačoval, že by chtěl odejít z NATO. Zároveň však prohlásil, že by snížil jeho financování.

Miloš Zeman kritizoval tajné služby i v souvislosti s Afghánistánem

Do českých tajných služeb se navezl i při dotazu na jeho odhad z počátku srpna, že by se mělo začít s evakuací, protože Tálibán brzy ovládné území, což tajné služby zpochybňovali. „Kdybychom se opíral o informace tajných služeb, nevěděl bych téměř nic,“ prohlásil s tím, že to byla věc zdravého rozumu.

Zatímco kritizuje českou vládu, že nezahájila evakuaci včas, velvyslance Balouna, který jí posléze přímo na místě organizoval, navrhne na vyznamenání. Buď za zásluhy nebo za hrdinství.

Sdílejte článek
  •  
  •  
  •