Nudismus na starých pohlednicích: Takto se to v Evropě nahotilo v minulém století

Nudismus či dokonce naturismus se začal prosazovat už na konci 19. a začátku 20. století. V té době začaly vznikat také první pohlednice, které tuto kulturu prosazovaly jako harmonický návrat k antickému ideálu.

Nudismus i naturismus hlásaly v té době samy sebe vnímaly jako návrat k harmonii a antickému ideálu. To se ostatně projevuje již na prvních fotkách.

Nudismus a jeho počátky na pohlednicích

V průběhu první poloviny 20. století začaly vznikat kluby a areály přímo pro vyznavače nudismu a naturismu. První vesnice, kde bylo oblečení zakázáno, byla Heliopolis na francouzském ostrově Le Levant. Ta vznikla ve 30. letech minulého století a dodnes je tam nahota povinná na skalách kolem vesnice.

Nahota byla v té době velmi populární. Lidé věřili, že je osvobozuje a zakládali první nudistické kluby v Německu a Francii. Také se módním stal tzv. nahý sport, kdy lidé cvičili bez šatů podle vzoru starých Řeků.

PODÍVEJTE SE I NA DALŠÍ PODOBNÉ ČLÁNKY: Nazí cyklisté: Podívejte se na fotky z nudistické World Naked Bike Ride

Nudismus a Naturismus v Německu v podání FKK

FKK (Freikörperkultur) je německý termín pro kulturu volného těla. Hnutí vznikl na počátku 20. století jako součást hnutí za zdravý životní styl a návrat k přírodě. FKK zahrnuje nejen nahotu, ale také vegetariánství, abstinenční život a pacifismus.

FKK bylo pronásledováno během nacistického režimu, ale po válce se znovu rozšířilo i do jiných zemí Evropy. Dodnes na jejich značky narazíte při nahém opalování na mnoha plážích světa.

Nudismus a jeho počátky v Čechách

Nudismus v Česku se objevil na konci 60. let jako součást liberalizace společnosti, ale prakticky se začal prosazovat až v 80. letech, kdy se Češi inspirovali při svých cestách do Východního Německa nebo na Balkán. Začaly vznikat neoficiální nudistické pláže, například na pražském Šeberáku nebo Brněnské přehradě. Nudisté i tak často museli čelit zásahům policie nebo nesouhlasu okolí.

PODÍVEJTE SE I NA DALŠÍ PODOBNÉ ČLÁNKY:

Nazí cyklisté: Podívejte se na fotky z nudistické World Naked Bike Ride

Nudism: The Big Dictionary of Terms, History and Famous People Who Loved It